top of page

Lužné lesy ako drahokamy prirodzených ekosystémov

Článok zdôrazňuje kľúčovú ekologickú úlohu lužných lesov. Tieto jedinečné biotopy, nachádzajúce sa v blízkosti vodných plôch s pravidelnými záplavami, podporujú biodiverzitu a sú životne dôležité pre reguláciu vody, klímy a kvality ovzdušia. Fungujú ako prirodzení manažéri povodní a čističky vody. Historicky boli tieto lesy klčované pre svoju úrodnú pôdu a ich úbytok zhoršuje regulácia riek, výstavba priehrad a urbanizácia. Zvyšky lužných lesov, ako napríklad ten pri Trnave na Kamennom mlyne a Trnavských rybníkoch, sú vzácne a poskytujú útočisko mnohým druhom vtákov. Článok vyzýva k ich ochrane a obnove, pričom zdôrazňuje individuálnu zodpovednosť pri zachovaní týchto ekosystémov pre udržateľnú budúcnosť.




Príroda je pre bežného pozorovateľa priestorom k odpočinku, tráveniu voľného času či realizácii obľúbených outdorových aktivít. Ak sa však sa však zameriavame na kľúčovú úlohu prírody v ekosystéme, zdôrazňuje sa najmä ich ekologická úloha a dopad v kontexte globálnych zmien. Práve v tomto prípade vystupujú do popredia jedinečné biotopy, ktoré sú nie lenže podporovateľmi biodiverzity ale zároveň sú nezastupiteľné pri regulácii vody, klímy a kvality ovzdušia. Jedným z takýchto celkov sú aj lužné lesy, ktoré mnohokrát majú neoceniteľný prínos. Pri regulácii vody, klímy a čistoty ovzdušia.

Lužné lesy sa vyskytujú v blízkosti riek, potokov a iných vodných plôch kde pravidelne dochádza k zaplavovaniu[1]. Prečo sú lužné lesy zaujímavé a tak dôležité? Vďaka pravidelným záplavám dochádza k ukladaniu bahna, piesku a sedimentov pozdĺž brehov vodných tokov. Tento cyklus pomáha vytvárať a udržiavať jedinečné spoločenstvá rastlín a živočíchov, ktoré odolávajú pravidelným záplavám a sú závislé od pôdy bohatej na živiny[2].

Ekologická úloha lužných lesov okrem iného spočíva aj v ich manažmente povodňových rizík a ako prírodného regulátora či prírodného filtra, keďže zachytávajú škodliviny a čistia vodu, ktorá nimi preteká.

Lužné lesy sú obrazom dôležitosti prepojenia prírodných procesov. Nie sú len krásnym miestom k tráveniu voľného času ale aj dôležitým článkom ekologickej stability. Ich význam možno sledovať aj lokálne. Objavovať krásy zvyšného lužného lesa a jeho pridružených oblastí možno priamo v Trnave na Kamennom mlyne, kde sa nachádza aj chránená prírodná oblasť Trnavské rybníky[3]. Zvyšky lužného lesa poskytujú hniezdne a migračné útočisko pre viac ako 150 druhov vtákov. Ak túžite po ich spoznaní, odporúčame využiť náučný chodník o dĺžke 1,6 km so 6 zastávkami[4].

Z dôvodu vysokokvalitnej pôdy lužných lesov, boli tieto biotopy medzi prvými, ktoré boli vyklčované. K ich úpadku žiaľ prispieva aj umelá regulácia riek, výstavba priehrad a urbanizácia. To čo zostalo z lužných lesov, nie len v okolí Trnavy, je mimoriadne cenné. Ku zachovaniu zdravého životného prostredia pre seba aj budúce generácie, je nutné podporovať ich ochranu a obnovu. Prispieť k ochrane môžeme aj ako jednotlivci, uvedomelým prístupom pri pohybe v prírode, účasťou na environmentálnych programoch či aktívnym zdieľaním informácií o význame týchto ekosystémov.

Lužné lesy nie sú len obrazom minulosti, predstavujú jeden z prvkov k udržateľnej budúcnosti. Trnavské rybníky sú príkladom, že aj v mestskom prostredí, je možné nájsť miesto, kde si príroda dokáže zachovať svoj prirodzený rytmus.


[1]Floodplain Forest - an overview | ScienceDirect Topics

[2] Floodplain Forests | Extension

[3] Náučný chodník Rekreačná oblasť Kamenný mlyn – Trnava

[4] https://naucnechodniky.eu/naucny-chodnik-rekreacna-oblast-kamenny-mlyn-trnava/

Stela Olejarova (ED)

Europsky Dialog is a Slovak civic and youth media association, with a base in Trnava. Founded in 2013, it aims to promote active citizenship, media literacy, and quality youth work. The organization informs young people about European affairs, combats disinformation, supports youth participation and advocacy, and promotes human rights and European integration. They achieve these goals by organizing various local and international events, trainings, workshops, and publishing media content, often engaging in European programs like Erasmus+ to foster dialogue and provide opportunities for youth.

Gallery

ROOTED 1.png

Funded by the European Union under Grant Agreement 2024-1-MT01-KA220-ADU-000249391. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.

EN_Co-fundedbytheEU_RGB_BLACK Outline.png
HOS.png

Terms of Use

Privacy Policy

© 2025 - 2027 Project Rooted

bottom of page